logo

Dlaczego warto uczyć innych tego, co już wiesz?

Długość wpisu: 1 min

W tym odcinku opowiadam o tym, dlaczego warto uczyć innych tego, co już wiesz i dlaczego początkujący programiści idealnie się do tego nadają.

Update:

Dostałem trochę komentarzy do tego vloga i jednym z nich było to, że początkujący nie mogą uczyć, bo nie mają doświadczenia.

Że jeśli zaczynasz z programowaniem, to nie powinieneś pomagać nikomu, bo będzie z tego więcej szkód, niż pożytku.

Jeśli przyjmiemy, że mamy zupełnie nieświadomego człowieka, który leci na czuja i nie zastanawia się nad tym, co robi, to tak, narobi szkód i widziałem też takie rzeczy.

Ale jeśli mamy ogarniętego gościa, który świadomie obserwuje swoje poczynania i np. nauczył się programować oraz dostał pierwszą pracę, to znaczy, że potrafi przynajmniej:

  1. nauczyć się programowania, pewnie go to dużo kosztowało czasu i rozkminy, więc komuś, kto nie potrafi, może przekazać jak to zrobić
  2. zdobyć pracę, więc może innych nauczyć co dokładnie trzeba zrobić, żeby tę pracę zdobyć

A np. taki ja, który może już nie pamiętać, co robiłem, przygotowując się do zdobycia pierwszej pracy n lat temu, jestem w tym znacznie słabszy.

Więcej szkód narobiłbym ja, niż ktoś, kto dopiero tę pracę zdobył.

Wydaje mi się, że sugerowanie początkującym, żeby nie uczyli innych tego, czego się nauczyli, jest trochę krzywdzące, umniejszające i hamuje rozwój.

Z drugiej strony, istnieje efekt Duninga-Krugera, o którym mówiłem we vlogu - im mniej mamy doświadczenia, tym bardziej jesteśmy podatni na przecenianie swoich umiejętności.

I to na to trzeba bardzo mocno uważać. O tym, jak z tym walczyć, pisałem w osobnym wpisie:

🔗 Jak sprawdzać, czy nie hamujesz swojego rozwoju?

Polecam przeczytać dla balansu :D.

Najważniejsze w tym wszystkim jest skupienie się na sobie i ciągłe polepszanie swoich umiejętności. Tak, żeby nabrać pewności, że nie wciskamy komuś bullshitu 👍.

Podziel się:

Instagram, Twitter, YouTube, Facebook, LinkedIn