logo

Poznaj nawyki, modele mentalne oraz sposoby pracy doświadczonych programistów.

W cotygodniowym mailingu pokażę Ci, czego nauczyłem się przez ostatnie kilka lat o skutecznej pracy z zespołem, klientem, pracodawcą oraz zadaniami i co z tego mam.

W pierwszym mailu wyślę Ci dokument, w którym opisuję mój proces planowania oraz realizacji zadań.

Podejście, które tam opisuję, stosuję od kilku lat, bo okazało się być prawie całkowicie kuloodporne.

Pozwala mi przejąć pełną kontrolę nad tym, co robię i szybciej dowozić zadania.


Czemu Ci się to przyda?

Gdy zaczynałem pracę, to nie wiedziałem jak stwierdzić, czy robię dobrą robotę i jak moja praca zostanie oceniona przez zespół i pracodawcę.

Nie chciałem być jednym z tych bezbronnych płatków śniegu, na których nie można polegać, trzeba ciągle pilnować i od których nie można ogólnie zbyt wiele wymagać.

Dlatego zacząłem obserwować najbardziej kompetentne osoby, które udało mi się znaleźć, a potem dekonstruowałem, wdrażałem w życie i testowałem ich sposoby pracy.

Szukałem sposobów, które pozwolą mi zrozumieć, spełnić i przekroczyć stawiane przede mną oczekiwania.

Szukałem elementów wspólnych, które pozwolą mi nabić punkty splendoru i odblokować korzyści w postaci lepszych projektów, większej swobody w robieniu rzeczy po swojemu oraz lepszego wynagrodzenia.

Nauczyłem się, że nikt nie musi czekać, żeby zacząć zachowywać się jak doświadczony programista. Można zacząć od razu - od zmiany mindsetu.

Wpisowe polega na tym, żeby wziąć odpowiedzialność nie tylko za pisanie kodu, ale też za dobrą współpracę z zespołem, z klientem, z pracodawcą i za dowożenie zadań najwyższej jakości.

Dzięki wsparciu wielu genialnych osób udało mi się wypracować model, który przekazuję od kilku lat wszystkim zainteresowanym - indywidualnie i w każdym kolejnym projekcie, do którego dołączam.

Po jakimś czasie zauważyłem kilka rzeczy:

  • Ci, którzy go stosują, stopniowo zaczynają być uważani za najbardziej ogarnięte osoby w projekcie, przestają mieć problemy na rozmowach o kasę i często naturalnie wchodzą w role liderskie w swoich zespołach.
  • Ja zacząłem się już mocno powtarzać i bardzo mnie to męczy ;).
  • Brakuje sprawdzonych w boju, uporządkowanych informacji, które można szybko zaaplikować u siebie, a niektórzy nie mają w swoim otoczeniu osób, od których można się uczyć.

Dlatego postanowiłem zebrać to, czego się nauczyłem, a potem przefiltrowałem, zostawiłem to, co w mojej ocenie jest najważniejsze i wziąłem się za tworzenie programu, który nazwałem "Skuteczny Programista".

Chcę podać Ci tę wiedzę w przystępnej formie, bez coachingu, bez wciskania kitu na siłę i bez mówienia o tym, co "musisz" i "powinieneś".

Dostajesz tylko to, co działa u mnie i u ludzi, których znam. Nakreślam też kontekst, który podpowie Ci jak zaaplikować tę wiedzę u siebie.

Moim celem jest pokazać Ci jak zostać dojrzałym, godnym zaufania, cenionym członkiem zespołu.


Dla kogo?

Skuteczny Programista to miejsce dla tych, którzy chcą wziąć odpowiedzialność za wszystkie aspekty tworzenia oprogramowania, a nie tylko za klikanie w klawiaturę.

Dla osób, które wierzą w to, że nie samym kodem człowiek żyje i chcą poprawić swoje warunki zatrudnienia, rozwijając też inne umiejętności.

Dotychczas dołączyło ~1k takich osób.

Materiały są pisane z myślą o ludziach, którzy programują, bo sam to robię, ale sprawdzają się też u innych, niezależne od roli.

Co mówią subskrybenci?

Co mówią subskrybenci?


O mnie i dlaczego ja?

Krzysztof Jendrzyca / @kjendrzyca

Pracowałem w różnych projektach. Od 10-letniego legacy kodu, gdzie poznałem każdy możliwy antypattern dotyczący kodu i ludzkiego zachowania w zespole, po szybkie dwumiesięczne startupowe projekty, gdzie liczyło się szybkie dowiezienie funkcjonalności, żeby sprawdzić, czy ma on szansę zaistnieć na rynku.

Miałem przyjemność współtworzyć zespoły od zera, przechodząc przez wszystkie fazy jego formowania.

Koniec końców wylądowałem w roli doradcy technicznego, który pomaga cisnąć wiele różnych projektów do przodu.

Wiedzę, którą dzięki temu zdobyłem, weryfikuję przez dzielenie się nią na konferencjach, warsztatach, w pracy na etacie oraz online.

Rolę bullshit detectora pełni też bogata siatka znajomych, wśród których znajdują się doradcy techniczni, konsultanci, analitycy biznesowi, scrum masterzy, product ownerzy, CTO, oraz założyciele firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania.

Ich feedback pozwala ujawnić luki w moim myśleniu, które od razu poprawiam.


Co i kiedy?

Co tydzień wyślę Ci maila z nowymi informacjami. Pracuję również nad pełnym programem, w którym zamierzam wszystko jeszcze dokładniej uporządkować.

Jestem na etapie tworzenia spójnych notatek i układanie wszystkiego w sensowny flow. Wyniki tej pracy będę dorzucał do mailingu, więc duża ilość materiału trafi bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową, a ja chętnie przygarnę feedback.

Otrzymasz też najlepszą ofertę dołączenia do programu, gdy tylko będzie dostępny.


Podziel się

Będę mega wdzięczny jeśli podzielisz się linkiem do tej strony ze znajomymi, którym może się to wszystko przydać 🍻.